CO SPRAWIA, ŻE MIEJSCE NA ŚLUB JEST IDEALNE

Wybór sali weselnej to najtrudniejszy i najbardziej złożony element całej organizacji ślubu. Choć najciekawsze obiekty często trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem to nie podejmujcie pochopnych decyzji. Moim zdaniem planowanie ślubu nie rozpoczyna się od ustalenia konkretnej lokalizacji tylko od ustalenia pomysłu na tę właśnie lokalizacje. Duże miasto, czy z dala od cywilizacji? Styl rustykalny, czy nowoczesny? Nad morzem, czy w lesie pod namiotem? Kameralny obiad dla najbliższych, czy impreza do białego rana? Luźne spotkanie z bufetem szwedzkim, czy eleganckie przyjęcie? Te i inne pytania dotyczące Waszych priorytetów decydują o formacie i scenariuszu wesela. Zastanówcie się co jest dla Was ważne i jakiej przestrzeni potrzebujecie do zrealizowania Waszej wizji. Dopiero teraz jesteście gotowi do poszukiwań, kiedy już wiecie czego właściwie szukacie i co Wam będzie potrzebne. Na rynku pojawia się coraz więcej oryginalnych obiektów weselnych wyróżniających się stylem, czy wyjątkową aranżacją wnętrz. Chciałabym Wam podpowiedzieć, jakimi kryteriami się kierować zanim zdecydujecie się na którykolwiek z nich.

LOKALIZACJA

To pewnie wydaje się oczywiste ale szukajcie miejsca, które pasuje do Waszej estetyki i stylu w jakim zaplanowaliście Wasze przyjęcie ślubne. Obiekt powinien Was zachwycić! Niech nie będzie to sala na którą namówili Was rodzice, czy znajomi, bo byli tu na jakimś weselu „x” lat temu. Nie ulegajcie też tymczasowym modom. Zadajcie sobie pytanie, co jest dla Was autentyczne jako Pary i wybierzcie miejsce w którym dobrze się czujecie i którego atmosfera reprezentuje Was i Waszych Gości. Idealnie będzie jeśli przygotujecie sobie listę rzeczy, które są dla Was ważne i absolutnie nienegocjowalne, np. piękny ogród, odległość od miejsca zamieszkana, stoły weselne i parkiet powinny być na jednej przestrzeni, ślub w plenerze, wesele o określonej porze roku, itd. Niech to będą kwestie w których nie chcielibyście iść na kompromis i takie za które bylibyście w stanie ewentualnie troszkę dopłacić. O ile żadna Para nie zdecyduje się na miejsce które dwukrotnie przewyższa Ich możliwości finansowe o tyle większość Par będzie w stanie dać nieco więcej za „talerzyk”, jeśli miejsce naprawdę będzie tego warte. Oczywiście zawsze istnieje opcja dostosowania obiektu weselnego pod Wasze wyobrażenie z pomocą florystki i dekoratorki, pytanie brzmi za jaką cenę? Jeśli nie macie ściśle określonej wizji to wybierzcie sale neutralną dla różnych stylów.

LOGISTYKA

Wyjątkowa lokalizacja na pewno sprawi, że miejsce będzie zapamiętane na długie lata ale w położeniu obiektu weselnego ważne jest coś więcej poza terenem zielonym na wymarzony ślub w plenerze. W tej sytuacji decydujące znaczenie mogą mieć dużo mniej romantyczne czynniki jak pojemność parkingu, czy ilość miejsc noclegowych. Bez względu na to, czy zdecydujecie się na góralską chatkę, czy nowoczesny hotel bardzo ważne są aspekty techniczne obiektu- ile osób jest w stanie WYGODNIE pomieścić i w jakim układzie, czy są to okrągłe stoły na których Wam zależy? Jeśli planujecie zaprosić 150 osób to nie bierzcie pod uwagę obiektu, który pomieści zaledwie 130. Nie zakładajcie z góry, że część Gości na pewno się „wykruszy”. Nie ma w tym nic dziwnego, że 100% osób podejmie trud, aby wziąć udział w Waszym weselu. Jeśli wybierzecie miejsce, które jest za małe na Waszą listę Gości możecie być w trudnej sytuacji. No chyba, że istnieje możliwość dostawienia namiotu ale wtedy upewnijcie się, czy Was na to stać, bo ta opcja generuje spore koszta.

Kolejna sprawa to kwestia noclegu dla Gości, ważna i znacząca pozycja w budżecie ślubnym. Decydując się na wesele poza miastem, z dala od miejsca zamieszkania Waszych bliskich trzeba pomyśleć o sali w pobliżu jakiejś bazy noclegowej a już najlepiej gdyby takowa była na miejscu. Z kolei dzięki lokalizacji blisko domu nie musicie się martwić kosztami noclegu i pozostania Wam jedynie temat transportu Gości. Jeśli macie ograniczony budżet to na pewno będzie to jakiś pomysł na oszczędność i sposób na zweryfikowanie danego obiektu. No i zadbajcie o dogodny dojazd który nie może sprawiać najmniejszych trudności.

KOMUNIKACJA Z OBIEKTEM

Jeśli już od samego początku ciężko Wam się  dogadać z menedżerem obiektu, który miga się od odpowiedzi na istotne dla Was kwestie, po czym długo nie odpisuje na maile to prawdopodobnie warto wtedy odpuścić taką współpracę. Menedżer powinien być pomocny od samego początku, nie tylko do momentu wpłacenia zaliczki. A im dalej wlazł tym sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, uwierzcie mi. Na początku poszukiwań obiektu Pary mają w głowie raptem kilka podstawowych pytań ale tydzień przed ślubem będzie mieć ich 10 razy więcej, więc jeśli ktoś już na tym etapie jest Wami to istnieje spore ryzyko, że to się nie uda. Ważne są elastyczność, otwartość i zaufanie. Ciężko współpracuje się z obiektem dla którego wyjście poza strefę komfortu staje się źródłem konfliktu. Wspólne dogadanie się to czynnik warunkujący udane przyjęcie. Naprawdę!

KOMFORT GOŚCI

Jako Gospodarze na pewno chcecie, żeby Wasi Goście byli zadowoleni i czuli się komfortowo. Zapewnijcie zatem wygodne krzesła i wystarczającą liczbę miejsc siedzących, żeby każdy z Gości mógł swobodnie wstać i odejść od stołu bez ocierania się o siebie, czy o ścianę. Każdy z weselników zasługuje na to, żeby spokojnie zjeść posiłek bez trącania łokciami swojego sąsiada. Pomyślcie też o osobach starszych z rożnymi niepełnosprawnościami, które muszą pokonać strome schody i niski strop, żeby dostać się np. do swoich pokoi albo iść do toalety, która znajduje się piętro niżej. Zapytajcie menedżera jak dużo osób może przenocować w obiekcie i jaka jest struktura pokoi, żeby były odpowiednie zarówno dla par jak i dla rodzin z dziećmi. Pamiętaj, że maksymalna pojemność pokoju nie jest najwygodniejszą opcją a konieczność nocowania większej ilości osób w jednym pokoju niezbyt komfortowa. W miesiącach letnich niewątpliwym udogodnieniem dla Gości będzie ogród, czy teren zielony. W czasie wesela często pojawia się potrzeba wyjścia na świeże powietrze, żeby się przejść czy zapalić papierosa. Zwróciłabym także uwagę na duży parking, gdzie będzie można bezpiecznie zostawić samochód a także klimatyzację i wielkość parkietu.

Podsumowując, idealna sala weselna dla każdej z Par może oznaczać coś innego, bo różne Pary mają rożne wymagania. To co dla jednych może być błahostką, dla innej Pary może być kwestią nienegocjowalną. Wszystko zależy od tego jaką przyjmiecie konwencję i jakie jest Wasze podejście do organizacji. Bardzo Was namawiam, żebyście każde rozwiązanie przekalkulowali w oparciu o dostępny budżet i podejmowali świadome decyzje. Oczywiście życzę Wam, by udało się wszystko zaplanować tak, jak sobie wymarzyliście.