GDZIE I JAK SZUKAĆ PODWYKONAWCÓW?

Jedną z największych trudności podczas przygotowywania wesela (no może poza trzymaniem się budżetu 😉 ) jest znalezienie właściwych podwykonawców. Współpraca z odpowiednimi usługodawcami ma kluczowy wpływ na powodzenie i przebieg całej Waszej uroczystości. Nie polecam szukania podwykonawców stricte w przeglądarce internetowej po hasłach typu „fotograf ślubny”, czy np. „sala weselna Wrocław”. Oczywiście nie wykluczam możliwości znalezienia w ten sposób ślubnych ekspertów, jednak dla mnie jest to zawsze bardziej skomplikowany proces. Nie żebym lubiła utrudniać sobie życie ale branża ślubna jest na tyle duża, że wato się dobrze rozejrzeć. Pokażę Wam jak ja to robię.

Media społecznościowe

Media społecznościowe to bardzo ważne narzędzie marketingu i promocji z którego korzystają wszyscy podwykonawcy. Dlatego obserwujcie interesujące Was profile i marki zwłaszcza na facebooku i instagramie. Podwykonawcy wzajemnie się wspierają w swoich biznesach i wzajemnie podlinkowują swoje usługi czy produkty.  Sprawdźcie kogo obserwuje np. Wasz ulubiony fotograf, sprawdźcie kto jego obserwuje, zobaczcie jakie posty udostępnia, jakie posty komentuje, jakie strony są powiązane ze stroną fotografa którego obserwujecie i nie zapominajcie o Instagram Stories. Facebook i instagram to miejsca, gdzie naprawdę dużo się dzieje.

Grupy na facebooku

Mam tu na myśli grupy dyskusyjne, inspiracyjne, rzetelne i na poziomie. Gdzie można się poradzić w temacie konkretnego podwykonawcy, zapytać o przebieg współpracy ale też skonfrontować swoje pomysły, czy dotrzeć do osób, które mają podobne do Was dylematy. Jeśli interesuje Was jakiś temat, sprawdźcie za pomocą tzw. lupki, czy nie był już wcześniej poruszany.

Blogi ślubne

Na blogach ślubnych znajdziecie wiele praktycznych porad, ciekawych inspiracji, wskazówek no i oczywiście pokaźne bazy podwykonawców z całej Polski. Często na takich blogach publikowane są stylizowane sesje zdjęciowe z udziałem zaproszonych podwykonawców i różnego rodzaju rankingi typu „10 najciekawszych miejsc na wesele”. Dużo różnorakiej wiedzy zgromadzonej w jednym miejscu- polecam.

Wyszukiwarki ślubne

Rozwiązanie proste, szybkie, nieskomplikowane i często skuteczne. Wpisujecie miasto bądź województwo, podwykonawcę którego szukacie i po chwili wyskakuje Wam cała lista firm spełniających Wasze kryteria. Myślę, że to dobry pomysł dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w planowaniu swojego ślubu.

Fotografowie

Fotografowie chętnie umieszczają pod swoimi reportażami podwykonawców z którymi współpracowali przy danej realizacji. Możecie się dowiedzieć kto robił dekoracje, kto przygotował papeterię, czy gdzie odbyło się dane wesele.  Oczywiście nie wszyscy to robię i nie zawsze wszystko jest udostępniane ale i tak dobrze trzymać rękę na pulsie. Zazwyczaj w umowach fotografowie zobowiązują zleceniodawcę do oznaczania swojego profilu w mediach społecznościowych (prawa autorskie), więc jak dobrze poszukacie po hasztagach na instagramie to szybko dotrzecie do innych podwykonawców, którzy opublikowali zdjęcie Waszego ulubionego fotografa. Podglądajcie też profile fotografów z Waszego rejonu zwłaszcza tych, którzy lubią dzielić się informacjami gdzie i z kim bywają :).

Targi ślubne

Bywajcie tam, gdzie dzieją się rzeczy interesujące. Jeśli chcecie zrobić wstępne rozeznanie wśród ślubnych podwykonawców i sprawdzić, czego możecie się spodziewać w ramach zaplanowanego budżetu to nie ma lepszej okazji jak udział w tego typu imprezach. Polecam zwłaszcza te niszowe targi ślubne (we Wrocławiu są to targi Concept Weddings), gdzie podwykonawcy podlegają selekcji na podstawie przesłanego portfolio, dlatego poziom usług jaki przedstawiają i umiejętności jakie pokazują są zawsze na wysokim poziomie. Z pewnością macie dużo pytań, dlatego nie bójcie się prosić o radę ekspertów i szukajcie okazji żeby porozmawiać. O tym jak przygotować się do targów ślubnych pisałam tutaj.

Obiekty weselne

Jeśli macie już wybraną salę to z pewnością manager lokalu podzieli się z Wami swoją prywatną listą podwykonawców z którymi wcześniej współpracował. Warto mieć pod ręką taką listę kontaktów, zwłaszcza jeśli robicie wesele wyjazdowe i nie orientujecie się tak dobrze w innym rejonie. To może być dobry punkt wyjścia. Kliknijcie też w galerię i zobaczcie jakie realizacje zostały udostępnione na stronie obiektu. Może spodobały Wam się dekoracje a manager wie, kto akurat był za nie odpowiedzialny? Może będzie mógł Wam podać namiary do Pary, która udzieli Wam informacji na ten temat i od razu wystawi rekomendacje?

Konsultanci ślubni

Konsultant to osoba, która zna się na rynku ślubnym i z powodzeniem poleci Wam podwykonawców dopasowanych pod Wasze gusta i finanse. Poza organizowaniem wesel, konsultanci prowadzą różne blogi, robią sesje stylizowane a nawet wydają własne magazyny online w których oznaczają innych podwykonawców. Sama tak robię gdy opowiadam o danej realizacji, o czym możecie przekonać się np. tu. Wiem, że w ten sposób podaję pewne rozwiązania na tacy ale wskazanie w realizacji danego podwykonawcy traktuję jako duży komplement i ukłon w jego stronę. W końcu każdy z nas lubi być wyróżniony za swoją pracę i mieć potwierdzenie, że robi coś dobrze. Poza tym uważam, że praca konsultanta ślubnego to coś dużo więcej niż znalezienie podwykonawców. Ale to już temat na inną okazję. Trochę więcej o mojej pracy przeczytacie tu.

demetrius-washington-639842-unsplash

Przy sporej dawce sprytu, dociekliwości i determinacji na pewno znajdziecie świetnych podwykonawców czego z całego serca Wam życzę. Pamiętajcie tylko, że po tak wnikliwie przeprowadzonej analizie koniecznie musi dojść do spotkania z wybranymi osobami w celu dokonania selekcji pod względem finansów, umiejętności, poziomu usług itd. Blogi ślubne mogą być subiektywne a opinie w internecie nieprawdziwe, dlatego wszystko należy dokładnie przefiltrować przede Wszystkim przez Wasze gusta. To co podoba się komuś, nie koniecznie musi podobać się Wam.

Jeśli potrzebujecie pomocy w tym temacie, bądź macie jakiekolwiek pytania piszcie na kontakt@formatslubny.pl