STRATEGIA DEKORACJI SALI WESELNEJ

Przystępując do dekoracji sali weselnej w zasadzie trzeba zrobić dwie rzeczy:  po pierwsze- zamaskować bądź odwrócić uwagę od tych obszarów na sali, które są mało estetyczne albo nie pasują do ogólnej wizji wystroju a po drugie- udekorować te miejsca, które skupiają największą uwagę gości. Żeby to zrobić, należy udać się na wizję lokalną i dokładnie poznać charakter oraz parametry danego obiektu. Przejdźcie się też dookoła budynku i zwróćcie uwagę którędy będą poruszać się Wasi goście, którędy będą wchodzić i wychodzić. Czy w pobliżu sali znajduje się ogród albo patio? Czy planujecie wesele w plenerze? Te wszystkie informacje wpłyną na zasięg dekoracji i dadzą Wam ważną informację na temat tego, gdzie jeszcze podczas trwania wesela mogą przebywać Wasi goście, czyli w których miejscach szczególnie warto przemyśleć kwestię dekoracji.

Zanim zaczniecie jakiekolwiek przygotowania zastanówcie się nad wizją czy motywem przewodnim całego przyjęcia. Wybierzcie takie miejsce, które mniej więcej będzie realizowało Wasze cele pod względem stylistycznym, dzięki temu łatwiej będzie stworzyć spójną i przemyślaną dekorację. Dobrze jeśli postawicie na sale, która charakteryzuje się dużymi możliwościami aranżacyjnymi, bo w trakcie przygotowań cała koncepcja może się jeszcze kilka razy zmienić. Pamiętajcie proszę, że projekt dekoracji zaczynamy od wyboru miejsca a nie od kupowania prezentów dla gości. Detale zostawcie sobie na koniec. Miejsce które wybierzecie ma największy wpływ na wygląd dekoracji.

źródło: southernliving.com, fot.: Kelly Ginn Photography

Kwiaty, czy elementy roślinne są integralną częścią każdej ceremonii i przyjęcia weselnego. Tworzą nastrój, wpływają na nasze samopoczucie, oddają klimat i podnoszą rangę wydarzenia. Rośliny są podstawą dekoracji, dlatego powinny znaleźć się w miejscach strategicznych i w tzw. strefach oddziaływania. Głównym punktem całej dekoracji jest oczywiście stół Pary Młodej, tzw. punkt fokusowy. To co będzie działo się na Waszym stole, za nim i wokół niego bez wątpienia zagra pierwsze skrzypce i będzie przyciągać największą uwagę. Kolejnym miejscem strategicznym są stoły gości. W ten sposób mamy dwa najważniejsze punkty w całej dekoracji, które budują pierwsze wrażenie i potęgują efekt „wow”.

źródło: pinterest.com, fot.: Mr. & Mrs. Archer Photography

Strefy oddziaływania to strefa cateringu + strefy użytkowe po których poruszają się goście, czyli np. strefa chillout, fotobudka, stare zabytkowe schody z ozdobną balustradą, ogród, oraz inne pomieszczenia w obrębie obiektu w których przewidziane są weselne atrakcje jak chociażby sala kominkowa. Istnieje nieskończenie wiele sposobów na dekoracje i nieskończenie wiele różnych rozwiązań, jak ścianki wertykalne, dekoracje modułowe, czy wszelkiego rodzaju konstrukcje metalowe i drewniane. Nie trzeba jednak wypełniać każdego zakątka kwiatami, wystarczy skupić uwagę gości na miejscach w których po prostu coś się dzieje. Ważnym elementem składowym dekoracji jest także oświetlenie, które po zmroku nada bardziej intymny klimat. Scenografia multimedialna choć widowiskowa i spektakularna jest dosyć kosztowna ale myślę, że na świece znajdzie się miejsce w każdym budżecie. Mówi się, że liczy się pierwsze wrażenie, dlatego przemyślcie dekoracje samego wejścia na salę, która będzie zapowiedzią tego co wydarzy się tuż za progiem.

źródło: southernweddings.com, fot.: Mike Cassimatis

Młodzi coraz chętniej decydują się na podanie jedzenia w formie szwedzkiego stołu. Wciąż bardzo popularne są candy bary, drink bary, czy stacje live cooking. Zieleń w sąsiedztwie bufetów będzie pięknym tłem dla serwowanych potraw. Dobrym pomysłem może być zaakcentowanie strefy cateringu kolorowymi obrusami. Poniżej przedstawiam Wam zdjęcie z wesela mojej Pary, gdzie postawiliśmy na butelkową zieleń i złote cekiny. Drobna rzecz a naprawdę cieszy oko.

źródło: fot.: Nikola Baron

Dobór odpowiedniej oprawy wizualnej ma bardzo duży wpływ na gości. Dekoracja jest niejako środkiem komunikacji i spaja w całość szereg elementów, które tak pieczołowicie wybieraliście przez te ostatnie miesiące. Zdaję sobie sprawę z tego, że budżety są bardzo różne (często ograniczone) ale to jeszcze nie powód, żeby odpuścić temat. W dekoracji weselnej chodzi o stworzenie jakiegoś klimatu, o oddanie jakiejś myśli przewodniej i emocji, które mają towarzyszyć Waszym gościom. Środków wyrazów jest wiele, tak jak wiele jest sposobów na uatrakcyjnienie wesela. Nie bójcie się po nie sięgać. Często z pomocą najbanalniejszych akcesoriów można uzyskać wyjątkowy efekt. Jeśli możecie oddajcie się w ręce florystów i dekoratorów, którzy podpowiedzą Wam co i jak oraz zindywidualizują przestrzeń zgodnie z Waszym życzeniem.