SUKNIA ŚLUBNA Z SALONU- wszystko co powinnaś wiedzieć

W większości salonów znajdziecie gotowe suknie ślubne od producentów. Są to zarówno marki polskie jak i zagraniczne, głównie ukraińskie, australijskie, francuskie i hiszpańskie. Asortyment salonu zależy głównie od profilu Klientek do których kierowana jest oferta. Większość salonów posiada jednocześnie modele od polskich i zagranicznych producentów, żeby kolekcje były zróżnicowane cenowo. Dodatkowo te salony, które posiadają zaplecze krawieckie tworzą na potrzeby swoich Klientek własne kolekcje, na podstawie tego, co akurat najlepiej sprzedaje się w ich rejonie, mieście, czy województwie. Jeśli dodamy do tego pracownie krawieckie, suknie ślubne od polskich projektantów, outlety i suknie z sieciówki to myślę, że naprawdę każda Panna Młoda znajdzie coś w swoim budżecie. Chciałabym się jednak skupić na producentach sukien ślubnych i powiedzieć Wam czego możecie się spodziewać po wizycie w salonie a także przybliżyć proces powstawania sukni ślubnej.

Suknia którą wybierzecie jest standardowo szyta od zera, dlatego śmiało możecie modyfikować wybrany projekt i nanosić własne poprawki. W zasadzie zmienić można wszystko: możecie połączyć ze sobą dwa modele, np. gorset z jednej sukienki a dół z drugiej, możecie prosić o wykończenie modelu inną koronką czy aplikacją, można likwidować bądź doczepiać rękawki (na stałe lub na guziki), możecie również ingerować w ilość warstw z których uszyta jest spódnica, dekolt może być bardziej wycięty albo bardziej zabudowany, możecie poprosić o inny wariant kolorystyczny Waszej sukni albo o wykonanie dodatkowo rozporka, żeby łatwiej było się poruszać. Spódnica w sukni ślubnej składa się zazwyczaj z 5 warstw więc jeśli uważacie, że za mocno odstaje możecie zlikwidować jedną warstwę. Jeśli podoba Wam się krój jakiejś sukni, możecie zamówić ją bez wykończenia i poprosić o wykończenie własną koronką, która np. pochodzi z sukni ślubnej Waszej babci, czy mamy i ma dla Was wartość sentymentalną (nie każdy musi się na to zgodzić). Jak widzicie spektrum możliwości jest ogromne. Pamiętam nawet takie projekty, z których po przeróbkach Panny Młodej w zasadzie niewiele pozostało z oryginalnego modelu. Przestrzegam Was jednak- wszystkie zmiany techniczne należy skonsultować z krawcową. To się tyczy zwłaszcza pogłębiania dekoltów, czy odsłaniania pleców. Żeby nie okazało się, że spadają Wam ramiączka, że suknia się nie trzyma, czy że tiul się rozciąga. Suknie nie bez powodu szyte są na taką a nie inną ilość pętelek i mają taki a nie inny dekolt, żeby zapewnić odpowiednią konstrukcję, która podkreśli Waszą sylwetkę. Panie w salonach stają na głowie, żebyście były zadowolone więc jeśli usłyszycie, że nie ma możliwości technicznych, żeby wprowadzić takie a nie inne zmiany to zwyczajnie odpuśćcie i zdecydujcie się na inne rozwiązanie bądź inny model. W niektórych salonach jest też możliwość ściągnięcia dla Was sukni z katalogu do przymierzenia, natomiast jest to sytuacja zależna i od salonu i od producenta.

Jeśli zdecydujecie się już na dany model to wiedźcie, że suknia jest szyta według Waszego wymiaru a nie na wymiar. Pani w salonie „zdejmuje” z Was miarę, nanosi wszystkie informacje na zamówienie i wysyła to zamówienie do producenta od którego pochodzi Wasza suknia. Zatem jak widzicie jest to niemożliwe, żeby uszyć idealnie dopasowaną suknię „na odległość”, dlatego nie przejmujcie się gdy przyjdziecie na pierwszą przymiarkę a suknia nie będzie leżeć idealnie. To jest normalne. Suknia trafia do salonu od producenta i zadaniem Pani krawcowej współpracującej z salonem jest dopasowanie sukni już bezpośrednio na Was. Dopiero wtedy możemy mówić o efekcie finalnym. Szycie według wymiaru ma swoją ogromną zaletę, bo taką suknie dużo łatwiej jest później dopasować na Was. Jeśli Panna Młoda nosi rozmiar 36 a ma miseczkę C to góra sukni będzie większa niż standardowe 36 a miseczki dopasowane. To samo się dzieje w przypadku pań w ciąży. Cała sylwetka może być w „normalnym” rozmiarze ale w pasie suknia będzie już odpowiednio większa. Jeśli planujecie schudnąć to bez przeszkód możecie zamówić suknię np. 6 mies. wcześniej a miara jest zdejmowana w terminie jak najbliżej ślubu, np. miesiąc wcześniej. I co najważniejsze- na przymiarkę przychodzicie z butami i porządnie dobraną bieliznę. To naprawdę ma ogromne znaczenie.

Ceny sukien ślubnych są bardzo różne. To zależy przede wszystkich od użytych materiałów, ich dostępności i marży sklepu. Im więcej koronki i bogatych aplikacji tym suknia będzie droższa. Jeśli macie mocno ograniczony budżet można wypożyczyć suknię w salonie albo zdecydować się na model pokazowy, czyli suknię z manekina. Taka sukienka również zostanie dopasowana do Waszej sylwetki i dobrze wyczyszczona. Możecie też zapytać o możliwość obniżenia kosztu uszycia sukni, np. poprzez wymianę tiulu włoskiego na standardowy. Wiele Panien Młodych szukając oszczędności zastanawia się nad szyciem sukni u krawcowej. Tak, to prawda- suknia od krawcowej może być nawet kilkakrotnie tańsza ale dobrej krawcowej ze świecą szukać. Jest też inny problem, nie wszystkie krawcowe mają dostęp do różnych technologii produkcji (nie mam tu na myśli atelier krawieckiego) i nie każda krawcowa to konstruktor odzieży. Ale wiedzcie, że dobra krawcowa z kilkuletnim doświadczeniem w szyciu sukien ślubnych to prawdziwy skarb. Warto też wspomnieć o promocjach. Promocje w salonach zaczynają się koło czerwca a w okolicach września pojawiają się pierwsze nowości.

Przed zakupem sukni trzeba podpisać umowę i wpłacić zaliczkę, zazwyczaj jest to kwota do 50% wartości sukni. Przy składaniu zamówienia poproście panią ekspedientkę by zaznaczyła w uwagach, żeby producent dołączył skrawek materiału z którego jest suknia- będzie Wam później łatwiej dobrać odcień koszuli dla Pana Młodego. Suknie odbieracie czystą, wyprasowaną, zapakowaną w dużym pokrowcu i gotową do założenia. W przyszłości pamiętajcie proszę, żeby prać suknię zgodnie z instrukcją na metce. Suknie klejone można prać tylko i wyłącznie ręcznie!

Jeśli macie jakieś pytania to śmiało napiszcie do mnie maila, postaram się pomóc :).